• 0553 686 63 07
  • bayi@cigkoftecioguzhanusta.com

NAR EKŞİSİ

Nar Ekşisi

Nar her şekilde tüketilebilen bir meyvedir. Ve genel olarak pek çok faydası bulunur. Nar ayrıca yemeklerde ve salatalarda nar ekşisi yöntemiyle de kullanılmaktadır. Böylelikle narın yararları tüm besinlerde hissedilmiş olacaktır.

Bu doğal sos Hatay’da oldukça meşhurdur. En çok buralarda kullanılmasının dışında, Osmaniye gibi yerlerde de kullanımı çok fazladır. Buradaki kadınlar nar ekşisi üretimi yaparak, satışını gerçekleştirirler. Doğal şekilde gerçekleşen nar ekşisi %100 nardan oluşur. Nar ekşisi başta çiğ köftelerde olmak üzere, pek çok alanda kullanılır. Bu lezzetli sosun tek başına kullanılması pek mümkün değildir. Genelde çiğ köfteleri ve salataları hareketlendirmek için kullanılır. Ve çok başarılı lezzetler verebilir. Öte yandan lezzetli aromasıyla da bulunduğu her yemeği, daha lezzetli bir yemeğe dönüştürebilir. Çiğ köftenin vazgeçilmez sosu olan nar ekşisi, her malzemeyle büyük bir uyum sağlar. Çiğ köfteye de çok yakışmakta ve iyi bir ikili oluşturmaktadır.

Nar ekşisi, nar suyundaki şekerden elde edilen karamalize bir üründür. Tadı hem ekşi, hem de tatlıdır. Türkiye’de öncelikle Güneydoğu olmak üzere, pek çok yerde kullanılan bir üründür. Yemeklere ve salatalara tat katmasıyla bilinir. Bu özelliği ve lezzetiyle, insanların tercihleri arasında olmuştur. Nar ekşisini salatalarda da görmek mümkündür. Bu salataların daha lezzetli olmasını sağlayan nar ekşisi ürününün pek çok yararı da bulunmaktadır.

Nar Ekşisi Özellikleri:

Nar ekşisi genel olarak metabolizmayı hızlandırıcı etkilere sahiptir. Özellikle diyet yapmak isteyenlere nar ekşisi tavsiye edilir. Nar ekşisi ayrıca vücuttaki savunma sistemini güçlendirici etkiye sahiptir. Nar ekşisi faydaları arasında, temizleyici etkilerinin olduğunu saymak mümkündür. Sindirim sistemini temizleyerek, vücudun daha iyi tutulmasını sağlar. Ayrıca bazı durumlar içinde nar ekşisi önerilen şeyler arasındadır. Bazı hastalıklara karşı iyi bir savunucu olabilir. Özellikle ishal gibi durumlarda, soğuk algınlıklarında kullanılan şeylerdendir. Nar ekşisi yaşanan durumun düzeltilmesine yönelik, iyi etkiler yapacaktır.  Öte yandan nar ekşisi tansiyonu düşürme açısından da oldukça faydalıdır. Yine yaşanan yüksek ateş gibi durumlarda, nar ekşisi kullanabilir. Bu durumlarda nar ekşisinin ateş düşürücü özellikleri görülecektir.